, meniny oslavuje: , zajtra má meniny:

Úvod | Textová verzia | Mapa stránky | Videa o Medzeve (aj pre nepočujúcich)

Futbal

Odkaz na web: http://www.futbalvsfz.sk/

Rozpis domácich zápasov

 

Žiaci:

03.05.2014 Medzev – Turňa 16:30
17.05.2014 Medzev – Kysak 17:00
07.06.2014 Medzev – V.Opátske 17:00

Dorast:

05.04.2014 Medzev – Poproč 14:00
19.04.2014 Medzev – Ruskov 14:00
26.04.2014 Medzev – Valalíky 14:00
10.05.2014 Medzev – Svinica 14:00
24.05.2014 Medzev – Sokoľany 14:00
07.06.2014 Medzev – Drnava 14:00

Dospelí:

23.03.2014 Medzev – Čaňa 15:00
30.03.2014 Medzev – V. Horeš 15:00
13.04.2014 Medzev – Sobrance 15:30
27.04.2014 Medzev – V. Kapušany 16:00
11.05.2014 Medzev – Šaca 16:30
25.05.2014 Medzev – Poproč 17:00
08.06.2014 Medzev – Strážske 17:00

 

Rozpis všetkých zápasov 2014

 

Žiaci

Dorast

Dospelí

 

 

História futbalu v Medzeve

O materiálnom vybavení sa hovoriť nedá, lebo to čo bolo potrebné k športovaniu si obyvateľstvo zhotovovalo samo. Lopta bola zhotovená z prasacích žalúdkov alebo mechúra, resp. handier. Ihrisko nemalo svoje stále miesto. Okolité obce nás v prvých počiatkoch predbehli. Ich organizovaná telesná činnosť už podľa pravidiel (tie dali svet Angličania) započala v období 1899 – 1919.

Podľa dostupných prameňov organizovaná telesná kultúra a šport začali v Medzeve v roku 1921. Prvé poznatky sa však zachovali ešte z roku 1920. Do roku 1924 účinkovali športovci ako Spartakovi skauti (Čerkéci) i ako členovia Roth – športu. Od roku 1929 vyvíjali činnosť v jednotách proletárskej telovýchovy.

Podľa dostupnej fotodokumentácie pri prvých začiatkoch mimo zakladateľov bratov Spoločníkovcov Júliusa a Mateja to boli ďalší Medzevčania  Gedeon Ondrej st. (Andrásbácsi), Schmiedt Siegfried (Ilka) Bodenlos ŠimonDr. Siebert Rudolf (farár) a  ďalší (Fotodokumentácia je zverejnená v brožúrach, ktoré boli vydané k 80., 85. a 90. výročiu futbalu v Medzeve).

Na fotografiách znázornené mužstvá z roku 1921 hrali na regulárnom ihrisku v Štóskej ulici nad krížom po pravej strane.

Medzi dvoma svetovými vojnami sa futbal aktivizoval, všetko bolo podmienené ihriskami. Najaktívnejší športovci boli v Grunte. Tí si na košele našili písmená GDČ, čo znamenalo Grundi Čapat. Najobľúbenejšie ihrisko bolo na  „Flachbartovej lúke“ , dnešná  Aljaška . Hralo sa aj inde, ako napríklad na Krečmene, cez ktoré ihrisko viedol chodník so Šugova. Neskôr sa hralo na Rosrücku (Konský chrbát).  V tridsiaty ch rokoch sa ihrisko zriadilo na terajšej Kováčskej ulici, vyššie nad továrňou pri kríži.

Nastúpila už nová generácia hráčov Koch Ferdinand (Nándorbácsi), Koci Ľudovít, Šárog Alfréd, Hodermarský Franto, Schwartz Francz,  Starke  Annas, Schürger Jozef (Meleka), Majcher (z Vyšného Medzeva), Pöhm Ján (Kaki Hanes), Grečko (poštmajster) a ďalší.

Po 2. Svetovej vojne ihrisko už bolo pod Medzevom, medzi železničnou traťou a riekou Bodva. Došlo k registrácii hráčov a založeniu  futbalového klubu na čele ktorého stál majiteľ Píly, ktorý nechal celé ihrisko aj oplotiť. Začali sa organizované súťaže, naši hrali 1. Triedu a ich súpermi boli košickí poštári, Makabi Košice a ďalšie družstvá spoza Sorožky a okolia Rožňavy.

V tom čase mužstvo hralo v zložení: Tomasch Jozef (Glüné), Cérer Ernest a Ladislav (zo Štósu), Schmiedl Michal (Mitschukala), Viravec Gabriel, Pačaj Ondrej, Ing. Schmiedl Karol, Benedik Ondrej (Trušé), Schürger Ján (Žuka), Tomasch Gustáv, Kačeňák Július, Bröstl Eugen (Mölna) Schuster Michal a Róbert, Göbl – Bukoveca, Gedeon Gejza, Schürger Viliam, Baffi Ján a Nohavička Ján (fotodokumentácia v brožúrach).

Rozvoju futbalu prospelo to, že na oplotenom ihrisku sa vybudovala budova, v ktorej boli šatne pre hráčov, rozhodcov a sklad náradia a náčinia. V 50. – tych rokoch sa patrónom a sponzorom stal Geologický prieskum. Z jeho radov vzišiel aj nový predseda už TJ Baník pán Anton Štark, ktorému ako organizátori pomáhali Ing. Karol Schmiedl, Gabriel Viravec, Ľudovít Bröstl, Rudolf Deutsch, Ferdinand Koch (ako hospodár), František Klein, Sohler Jozef, Tischler Ján, bratia Bartfaiovci Jani a Pišta, František Hagara i ďalší.

Zánikom, likvidáciou Geologického prieskumu prešla starostlivosť o futbalový klub na Strojsmalt a vedením bol poverený Ing. Viktor Jevický, riaditeľ POU Medzev. V tom období už prebiehala pravidelná súťaž od okresných po krajské a celoštátne. Začalo sa okresom a postupne sa muži prepracovali do Košicko – gemerskej skupiny. TJ sa premenovala na Spartak Medzev, tento názov si zachoval klub až doposiaľ. Mužstvo začali trénovať kvalifikovaní tréneri, väčšinou z Košíc. Najvýznamnejší bol Árpád Regecký (Árpibácsi), ktorý doniesol družstvo až do I. A triedy Košického kraja (dnes je to V. liga).  Okrem domácich hráčov za mužstvo mužov hrali aj zamestnanci Strojsmaltu z Poproča a Drienovca. Zaujímavým faktom je, že za vtedajšie mužstvo spolu hrali piati Schmiedtovci a traja Schmiedlovci. Toto obdobie starší funkcionári ale aj fanúšikovia nazvali obdobie zlatých chlapcov, pretože mužstvo rok čo rok postupovalo  do vyšších súťaží Košického kraja. Ozdobou bolo víťazstvo v Slovenskom pohári, ktorý sa hral na úrovni kraja. Spoločensky bolo najcennejšie priateľské stretnutie s ligovým družstvom VSS Košice, za ktoré hrali aj reprezentanti ČSR (Anton Švajlen – 2. Miesto na OH v Tokiu, Tibor Tóth, Štraus JánKánaši Július). Vzájomné stretnutie sa skončilo doma 1 : 4 a v Košiciach  6 : 3. Treba podotknúť, že v tom čase medzevskí hokejisti hrali krajskú súťaž a až na jednotlivcov hrali tí istí aj futbal. Tak ako v obciach v okolí mal aj v Medzeve futbal stúpajúcu i klesajúcu tendenciu.

Nedostatok hráčov, finančné problémy, zmeny v štruktúrach súťaží  priniesli i pády až na samé dno. Tak tomu bolo aj v Medzeve. V zlom období pomocnú ruku poskytol pán Schmiedl Ondrej, ktorý oživil futbal vo Vyšnom Medzeve v TJ Iskra.  Kečé, ako ho volali, patril k najlepším stredopoliarom v histórii Medzeva a bol to on, ktorý prichýlil hráčov Spartaka. Túto nepriaznivú situáciu riešil mestský národný výbor, ktorý poveril funkciou predsedu a trénera v jednej osobe učiteľa telesnej výchovy na základnej škole pána Rudolfa Kovarika. Autorita učiteľa prispela ku konsolidácii pomerov, rozvoju tréningového procesu a a značné oživenie mužstiev od dorastu, žiakov a mužov v okresných súťažiach. To už bolo v období, keď hráči i diváci sa tešili z nového futbalového stánku za kúpaliskom s regulárnou a kvalitnou hracou plochou, diváckymi sedadlami, oddrenážované s prívodom vody pre polievanie. Pribudla aj cvičná hracia plocha pre možnosti tréningového procesu, lebo mesto už malo na stálo prihlásené tri mužstvá v pravidelných súťažiach. Náročnosť súťaží už v okresnom meradle a postupne až v kraji, vo všetkých kategóriách si vyžadovalo osobitnú starostlivosť o mládež. Výbory futbalového klubu Spartak Medzev pod vedením p. Ing. Štefana Murcka a neskôr p. Maroša Čierneho vytvorili optimálne podmienky pre pravidelnú činnosť. Postupne sa všetky družstvá usadili v krajských súťažiach. Historický postup bol zaznamenaný v roku 2009/2010, keď muži postúpili z V. ligy do IV. Ligy skupiny Juh VSFZ. Tento historický úspech reprezentuje nie len športovcov ale celé mesto Medzev v Košickom kraji. Skvelými športovými výkonmi bol tento úspech potvrdený aj v ďalších rokoch.

Celý priebeh účinkovania jednotlivých družstiev zachytáva štatisticky, ale aj dokumentaristicky Kronika MFK Spartak Medzev, ktorú založil  a viedol od roku 2001 tajomník MFK p. Ing. Viktor Jevický.

Veľkú zásluhu na tomto úspechu má bezosporu Mestské zastupiteľstvo, ktoré finančne pokrýva základné potreby existencie klubu. Osobitne cenný je vzťah primátorky, p. JUDr. Valérie Flachbartovej, ktorá je naklonená rozvoju športu v Medzeve. Svedčia o tom skutočnosti, že sa doriešili vlastnícke vzťahy na pozemkoch, ktoré využívajú športovci i snaha o vybudovanie tribúny, ktorá ešte do dotvoreniu športového areálu chýba.

Dominanciu v športe v meste mal a bude mať futbal, ktorý sa týždeň čo týždeň prihovára verejnosti športovými výkonmi.

Popri tomto fenoméne nemôžeme obísť aj ďalšie telovýchovné a športové činnosti, ktoré sa realizovali v kratších, či dlhších časových obdobiach.