, meniny oslavuje: , zajtra má meniny:

Úvod | Textová verzia | Mapa stránky | Videa o Medzeve (aj pre nepočujúcich)

Jasov

Obec Jasov začala byť trvalo osídľovaná už v polovici 12. storočia. Obyvateľstvo sa živilo predovšetkým baníctvom a poľnohospodárstvom.

Dnes je obec vstupnou bránou do NP Slovenský kras z jeho severovýchodnej časti.
Je známa hlavne so svojím neskorobarokovým premonštrátskym kláštorom z 18.storočia a Jasovskou jaskyňou, ktorá je verejnosti sprístupnená a v ktorej sa vykonávajú speleoklimatické pobyty. Jasovská jaskyňa dosahuje dĺžku 2811 m a vertikálne rozpätie 55 m. Je charakteristická bohatou vápencovou výzdobou, pozostatkami starých nápisov svedčiacich o využívaní jaskyne mníchmi a obyvateľmi od pradávna a pod. Je zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Kláštorný komplex Premonštrátov z 13. storočia v Jasove s jedinečnou barokovou knižnicou patrí medzi najhodnotnejšie kultúrne pamiatky v regióne. Veľkolepo kompozične rozvrhnutý kostol s kláštorom tvoria budovy kláštora s dvomi rozsiahlymi nádvoriami. Sú súmerne rozvrhnuté okolo centrálne situovaného dvojvežového kostola. Klenbu jeho jednoloďového priestoru a klenbu v knižnici kláštora zdobia bohaté fresky. V tesnej blízkosti kláštora je zachovaná baroková kláštorná záhrada obdĺžnikového tvaru, ktorá je charakteristická svojou pravidelnou dispozíciou typu francúzskych záhrad. Ku kaštieľu patrí aj baroková knižnica a francúzsky park so slnečnými hodinami.

Okolie Jasova ponúka turistom zaujímavé turistické výlety do okolitej prírody.

Turisticky najzaujímavejším je Náučný chodník Jasovská skala s Národnou prírodnou rezerváciou Jasovské dubiny. Rezervácia obkolesuje Jasovské rybníky, ktoré sú napájané krasovým prameňom Teplice a tvoria vodný systém, ktorý slúžil na pohon rôznych vodných zariadení a môžeme ho považovať za technickú pamiatku.