, meniny oslavuje: , zajtra má meniny:

Úvod | Textová verzia | Mapa stránky | Videa o Medzeve (aj pre nepočujúcich)

Cestovný ruch

Typy na program

Jednodňový program

Návštevníci, ktorí zavítajú do Medzeva na krátkodobú návštevu majú vďaka prostrediu a aktivite obyvateľov mesta dostatok príležitostí zabaviť sa, či preferujú šport, prírodu, zážitkovú turistiku alebo kultúru a poznávanie.

Na športovcov čaká multifunkčné ihrisko v Základnej škole (minifutbal, hádzaná, basketbal, volejbal, bedmington, tenis), tenisový kurt, hokejbalové ihrisko, futbalové ihrisko a kúpalisko.

Jazda na koníkoch je ďalšia možnosť, ktorú si môže návštevník mesta skúsiť. Inšpiratívna je aj príležitosť zachytať si v jazerách a potokoch pokojných pstruhových revírov ryby. Hvezdáreň ponúka zase návštevníkom príležitosť vychutnať si romantiku hĺbky vesmíru.

Vyznávači vychádzok do prírody si prídu na svoje prechádzkami hlbokými a dlhými dolinami Volovských vrchov, či Národného parku Slovenský kras. Zaujímavé trasy ponúkajú poľné a lesné cesty obchádzajúce Medzev dookola, ponúkajúce utešený meniaci sa výhľad na mesto a okolie zo všetkých strán. Ak do Medzeva prídete v zime, rozhodne si nezabudnite bežky, alebo korčule. Za priaznivých podmienok si zimnou vychádzkou na bežkách po dolinách a kopcoch okolia pripravíte nezabudnuteľné zážitky. Hokejbalové ihrisko zmenené na klzisko, alebo zamrznuté plochy rybníkov zase priestor pre šantenie na korčuliach, či už s hokejkou, alebo bez nej.

Technické múzeum Košice so svojimi objektmi – Múzeom kinematografie rodiny Schusterovej a Hámra v Štóskej ulici poskytujú zase príležitosť získať nové vedomosti z blízkej aj vzdialenejšej histórie. Návšteva Národnej kultúrnej pamiatky – hámra v Šugovskej doline okrem úžasného zážitku spoznania 700 rokov starej technológie spracovania železa poskytuje naviac aj možnosť príjemného posedenia spojeného s grilovačkou pod prístreškom pri jazierku hámra.

Kultúrnym zážitkom sú v každom čase chvíle strávené v Galérii na námestí, kde je možné nechať na seba pôsobiť umelecké diela aj pri kávičke a zákusku.

A po absolvovaní svojho programu poskytnú návštevníkom hostince a reštaurácie v meste okrem možnosti relaxu a doplnenia energie aj dostatok času a priestoru na hlbokú analýzu zážitkov, dojmov a výkonov  v príjemnej spoločnosti. Samozrejme nikoho nenecháme odísť hladného.

Víkendový program

Víkendový program je rozumné začať ubytovaním. K dispozícii je na území mesta naozaj najširšia paleta ubytovacích zariadení od kempu po ubytovanie rôznych kategórií v penziónoch. Každý si vyberie podľa svojho vkusu. Pre turistov, ktorí majú za cieľ Národný park Slovenský kras je snáď vhodnejšie sa ubytovať v Penzióne v Šugovskej doline, ktorá je jednou z brán do Slovenského krasu. Ubytovanie vo Vyšnom Medzeve je zase vhodnejšie pre tých, ktorí majú namierené do Volovských vrchov. Alebo sa jednoducho ubytujete v meste a máte na dosah všetko.

Božsky pokojná príroda, rušné športoviská, romantikou vzdialených galaxií nasiaknutá hvezdáreň, či históriou dýchajúce exponáty a priestory múzeí, technických a architektonických pamiatok umožňujú každému zostaviť si zaujímavý program. Nech sa páči niekoľko príkladov:

Oddychový víkend: Po celotýždňovom pracovnom výkone dobre padne víkend na mieste, kde nemusíte myslieť na nič, len sa tešiť zo života. Nie je hriechom stráviť jeden víkend aj s rodinou na kúpalisku a večer relaxovať v tichej pokojnej atmosfére malého mestečka. Predstavte si nadšenie Vašich detí, keď im k celovíkendovému šanteniu na kúpalisku pridáte aj jazdu na koníkoch, alebo lukostreľbu.

Turistický víkend: turistické chodníky a lesné cesty Národného parku Slovenský kras a Volovských vrchov vedú ešte ozajstnou prírodou neskazenou komerciou. Dĺžka a množstvo trás dávajú možnosť zostaviť si program rôznej obtiažnosti na viac dní. A po návrate z túry môžete relaxovať pri vode počas večerného kúpania na kúpalisku, pri kolkoch, alebo len tak pri osviežujúcom nápoju a dobrom jedle.

Športový víkend: Športoviská v meste a okolie mesta poskytujú množstvo príležitostí pre budovanie kondície, pilovanie taktiky a techniky v mnohých športoch. A v ubytovacích zariadeniach sa o Vás dobre postarajú, aby ste sa mohli plne koncentrovať na svoj obľúbený šport.

Poznávací víkend: Architektonické pamiatky a muzeálne objekty v meste, ako kostol Narodenia Panny Márie, Morový stĺp Panny Márie Immaculaty, secesná výzdoba fasád budov a brán v pamiatkovej zóne mesta, Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej, Národná kultúrna pamiatka – hámor v Šugovskej doline, hámre v Medzeve a Zlatej doline a objekty v okolí – jaskyňa a kláštor s knižnicou v Jasove, barokový kostol svätej Márie Magdalény a radnica zo 17. storočia vo Vyšnom Medzeve, či Fábryho dom a kostol v Štóse poskytujú dostatok príležitostí zostaviť si program pre poznávací víkend v meste. Ak k tomu trasy medzi Medzevom a Jasovom, Medzevom a Štósom absolvujete na bicykli, máte k tomu aj dávku pohybu.

Užitočný víkend: Ak sa vyberiete do Medzeva v sezóne, môžete ho stráviť v lese zberom lesných plodov. Jahody, maliny, čučoriedky, černice, vo vyšších polohách aj brusnice Vám spravia radosť niekoľkokrát – prvýkrát pri zbere, potom pri spracovávaní a naposledy pri konzumovaní. To isté zažijete aj pri zbere húb. Hlboké zdravé lesy sú už pomerne známymi hubárskymi lokalitami. Kto inklinuje k bylinkám a liečivým rastlinám, ten si na prechádzkach po lesoch a lúkach okolo mesta tiež príde na svoje.

Všetky tieto programy je možné kombinovať podľa ľubovôle, záujmov a vkusu. Zvláštnu príchuť môžu pre mnohých mať víkendy, keď sa usporadúva tradičný polmaratón na trase Medzev – Štós – Medzev, alebo motokrosové preteky vo Vyšnom Medzeve.

A ak máte doma štvornohých miláčikov, nerobte si starosti s tým, kam s nimi počas Vášho pobytu v Medzeve. Jednoducho ich vezmite so sebou, u nás sú vítaní rovnako srdečne ako ich majitelia.

Týždenný a dlhší program

Aj týždenný a dlhší pobyt v Medzeve nebude spojený s nudou. Príkladom toho sú prázdninové tábory detí v Šugovskej doline a domáci a zahraniční turisti dovolenkujúci vo Vyšnom Medzeve. Infraštruktúra mesta je optimálna pre rodinnú dovolenku, ale aj pre špecializované pobyty, ako sústredenia športových klubov, ozdravné a relaxačné pobyty, kurzy rôzneho zamerania (tanec, šport, joga, atď.). Pobyt v Medzeve sa dá spestriť výletmi do okolia. Program takýchto dlhších pobytov je ale lepšie dotvoriť priamo s jednotlivými ubytovacími zariadeniami.

Konkrétny príklad týždenného programu:

 • Nedeľa – príjazd do hotela, alebo ubytovne
 • Pondelok – návšteva hámra v Šugovskej doline od 10.00 s ukážkou kovania s možnosťou ochutnať tradičné hámornícke jedlo – slanina a cibuľa pečená v kliešťach. Poobede vychádzka v Šugovskej doline smerom na Ranč /možnosť občerstvenia a stravovania/ s prechodom na Medzev cez  Grunt /možnosť občerstvenia v Šenku/.
 • Utorok – návšteva múzea rodiny Schusterovej návšteva Hvezdárne ,obed na námestí poobede návšteva kostola v centre, Art galérie pri kostole a kostolnej veže.
 • Streda – návšteva kúpeľov Štós, návšteva bazéna a vodného sveta, prechádzka smerom na Smolník s vyhliadkou od Kaplnky
 • Štvrtok – návšteva Jasova, kláštor, Jasovská jaskyňa a prechádzka okolo jazera, celodenný program
 • Piatok – návšteva kúpaliska v Medzeve, prechádzka do Vyšného Medzeva,bpenzión Sokol a návštevou kostola Márie Magdalény
 • Sobota – návšteva Košíc, prechádzka po hlavnej ulici s doprovodom /Dóm sv. Alžbety,spievajúca fontána,múzeum voskových figurín…./

Doplnkovéaktivity:

 • multifunkčné ihrisko Základná škola futbal, basketbal, tenis, volejbal
 • nočné pozorovanie vo hvezdárni
 • návšteva tradičnej krčmy v Grunte
 • návšteva Domu stretávania Karpatsko nemeckého spolku
 • návšteva knižnice s prístupom na internet
 • kúpa kovaných vecí od umeleckých kováčov
 • rybolov po dohode s MO SRZ
 • motokros na trati Enduro motokrosu Vyšný Medzev po dohode

Reštaurácie a ubytovanie

Galéria Cafe

Medzevské námestie si pamätám z čias konca 60. rokov, keď cesta bola dláždená žulovými kameňmi a chodníky pred domami domáci upratovali každú sobotu. V nedeľu sa slávnostne oblečení vybrali na prechádzku ulicami a zvyčajne ju zakončili stretnutím v cukrárni. Čas sa nezastavil, zmenilo sa všeličo, niečo k lepšiemu, iné naopak. Nostalgická spomienka na časy, keď sa ľudia stretávali a rozprávali, ma inšpirovala k vytvoreniu malej kaviarne, v ktorej by vládla umelecká atmosféra a duch „starých dobrých“ čias (keď si mamka s dieťaťom sadli na koláčik, keď si dámy v nedeľu vyšli na kávu a páni na partičku kariet ). Keďže som stále inklinoval k umeniu, mojím prianím bolo spojenie umeleckého a gurmánskeho zážitku, a tak sa nám podarilo v októbri 2009 otvoriť Galerie cafe na Mariánskom námestí č. 13. V dnešnom uponáhľanom svete je naša kaviareň  malou oázou relaxu a pohody. Tu môžete ochutnať voňavú šálku kávy, čaje z rôznych kútov sveta, energiu doplniť horúcou čokoládou alebo sladkým koláčikom. Každý mesiac sa kaviareň stane galériou, v ktorej predstavujeme umelcov rôznych žánrov z blízkeho i ďalekého sveta. Vernisáž je malou slávnosťou, na ktorej umelca a jeho tvorbu predstavíme za hudobného sprievodu a umeleckého slova, domácich tradičných koláčov a regionálnych vín. Mali sme tu umelcov – výtvarníkov z Nemecka, Rakúska, Belgicka, Čiech, ale aj z ďalekého Fínska, alebo hudobného skladateľa z USA… Náš priestor sa takto s každou novou výstavou mení, ale charakter dávnych čias ostáva. V dome, ktorý má viac ako 100 rokov, bola kedysi lekáreň U svätej Trojice, túto dobu nám pripomínajú znovu odkryté dobové fresky na stropoch. Interiér dotvárajú kovové stoly, mreže a svietniky, vyrobené podľa návrhov v možno poslednom pôvodnom hámri.

Najlepšie bude, keď sa v našej galérii – kaviarni zastavíte a sami sa presvedčíte o možných umeleckých a gurmánskych pokušeniach, doprajete si potešenie v podobe malého remeselného darčeka, alebo sa začítate do jednej z kníh z našej malej knihovničky. Ste srdečne vítaní.

Kapacita 20 stoličiek Špeciálne kávy a čaje,občerstvenie Stále vernisáže umelcov

Penzión Helion

Vznikol prestavbou historickej budovy na námestí mesta Medzev. Ubytovacia kapacita je 40 lôžok. Reštaurácia penziónu s kapacitou 48 miest je otvorená denne od 10.00 do 22.00. Aktivity spoločnosti budú pokračovať vytvorením športovej a oddychovej zóny v areáli penziónu, ktorej súčasťou bude: tenisový kurt, minigolf, gril, altánok, detský kútik, fitness, vitálny svet (sauna, parná sauna, vírivka, masáž, bar, odpočiváreň, so zázemím /šatne a WC/ ), kurzy alternatívnej medicíny, diagnostikovanie, sviečkovanie, bankovanie, thajské masáže, vernisáže…

Villa Jana

Villa Jana je vila rodinného charakteru, určená pre rodiny s deťmi a každému, kto si chce obzrieť krásy mesta Medzev a jeho blízkeho okolia. Snahou je pokračovať v tradícii už predtým fungujúcej Vila Jana, len v trochu novšom šate. Našim cieľom je vytvoriť prostredie plné pohody s maximálnou starostlivosťou o klientov.  Kapacitne je možné ubytovať 20 osôb a cca 5 osôb na prístelku. Raňajky sú samozrejmosťou a to aj z bio potravín a k tomu kvalitná káva. Stravovanie je možné zabezpečiť podĺa požiadaviek klientov.

Ubytovaným hosťom je k dispozícii:  bazén, výrivka, suchá sauna, solárium, biliard, stolný futbal, air hokej, stolný tenis, detské ihrisko, trampolína, TV s cca 250 stanicami, WIFI pripojenie na internet, altánok na opekanie aj s grilom, spoločenská miestnosť v tradičnom slovenskom štýle a ako atrakcia pre deti  X box 360  aj s kinect snímačom a množstvom hier.

Ranč Šugov

Penzión rodinného typu s klasickou slovenskou kuchyňou – Zrekonštruovaný komplexne v roku 2000

Kapacita ubytovacích priestorov je 42 lôžok – spolu 11 izieb + 3-izbový apartmán K dispozícii je reštaurácia s kapacitou 60 miest a salónik s kapacitou 22 miest Pre ubytovaných je spoločenská miestnosť s TV a pingpongový stôl

Penzión je zameraný na agroturizmus – chov zvierat – jazdecké kone, kozičky, ovečky, zajačik a chystáme chov sliepočiek a kačičiek

Poskytuje aj výcvik jazdenia na koníkoch a rekreačné jazdenie. Usporadúva rodinné oslavy, promócie, svadby, semináre….Všetky aktuality a jedálny lístok nájdete na našej stránke www.rancsugov.sk

Condor

Podnik umiestnený v rohovej budove rozdelený na dve časti: Po vstupe napravo sa nachádza pohostinská časť ,reštaurácia, Pizzeria.

Kapacita: 55 miest.

Na ľavo stávková kancelária TIPSPORT - výčap, kapacita cca 25 miest, TV. Miestnosť vyzdobená futbalovými a inými dresmi, vlajkami..

Jedlá a nápoje, biliardový stôl, stolný futbal, výherné automaty, možnosti zábavy, TV.

Ako sa tam dostať: V centre mestečka Medzev na rohu Kováčskej ulice a Mariánskeho námestia.

Penzion a kemping Sokol

História, súčastnosť a budúcnosť Penziónu a kempingu Sokol

Od roku 1960 kempoval Harm Jeurink so svojimi rodičmi v Československu, až v roku 1968 ,, prišli ruské vojská,, a museli z hodiny na hodinu opustiť Československo. Zanechalo to obrovský dojem, keď sa to dá tak nazvať. Hneď po prevrate v roku 1989 štartoval Harm Jeurink na Slovensku v Košiciach svoju softvérovú firmu, v ktorej jeho partner má chalupu vo Vyšnom Medzeve, kde chodil v zime na lyžovačky a príroda ho uchvátila. A tak, keď mal príležitosť v roku 1998, kúpil na tej istej ulici dom, vtedy ako zahraničný podnikateľ na špeciálne povolenie ministerstva za účelom renovácie / 120 ročného domu / na zimné športy. Ale…., keďže tradícia kempovania je silnejšia, spolu s rodičmi začali v záhrade malý kemping, kde prijímali hlavne svojich známych a všetci boli prekvapení tým, čo príroda u nás v Medzeve ponúka. T. j. svoju nedotknuteľnosť. V roku 2004 spoznal Harm Jeurink Janu Černovú, ktorá sformalizovala všetky náležitosti ohľadom kempingu a penziónu a spolu s veľkým entuziazmom vybudovali to, čo teraz vidíte, i keď ešte stále je čo vynovovať.

Poloha nášho penziónu a kempingu je fantastická, medzi Slovenským Krasom a Volovskými vrchmi, kde flóra a fauna sú tak rozdielne, perfektná klíma, história karpatských Nemcov, vodné hámre, naša mantáčtina, srdečnosť ľudí, ktorí nám pošlú hostí, ak nevedia k nám nájsť cestu, obrovské množstvo kultúrnych pamiatok , UNESCOM chránených oblastí.

V súčastnosti ponúka penzión Sokol ubytovanie v 6. apartmánoch, komplet vybavených kuchyňou, toaletou, televízorom, WIFI a v kempingu miesto pre 20 stanových jednotiek t.j. 40 osôb, s prívodom vody, odtokom vody a prívodom elektriky, sprchami, toaletami a práčkou. Možnosť zahrať si stolný futbal, petang, molku, pre deti hojdačky a náš psík Lesy je zábava sama o sebe. V blízkosti sa nachádza tradičná kolkáreň a tenisový kurt.

Kemping je otvorený od 01.04. do 30.09. a penzión celoročne, pravdaže aj pre už spomínanú lyžovačku na Kojšovskej Holi, alebo v Štóse. Spojenie: Telefón: 00421554667488, 00421910982332, email: info@sokol2.sk

Havana Club

Havana Club je situovaný takmer v centre mesta na Kováčskej ulici č.80. V bare sa nachádza 40 miest na sedenie, pričom v letných mesiacoch je možnosť posedenia v letnej záhrade. Bar je vybavený stolným futbalom, jukeboxom, šípkami a v letných mesiacoch detským kútikom. V ponuke je čapované pivo a kofola, ďalej rôzne druhy nealko nápojov a fľaškových pív. Výnimočná je Havana tým, že ponúka širokú škálu alkoholických a nealkoholických miešaných nápojov (napr. pina colada, mojito), zmrzlinových kokteilov, nanukov a zmrzlinových pohárov. Raz do mesiaca Havana organizuje Karaoke Oldies Show sprevádzanú rôznymi akciami.

Hostinec Baránok (Läml)

Klasická krčma s troma miestnosťami, vstupná: výčap, 5 stolov( 5 stoličiek), veľký  TV so satelitom,zaujímavý drevený strop s prekladmi(pôvodný),miestnosť naľavo:4  stoly,elektronické šípky,miestnosť napravo s kapacitou cca 20 miest. Obsluha veľmi dobrá.

Jedlá a nápoje, nealko, možnosti zábavy: šípky,výherné automaty,šach,karty… Od mája otvorená aj letná záhrada. Parkovanie za Baránkom. Ako sa tam dostať? V Medzeve na križovatke ulice Štóska a ulice smerujúcej na menšie sídlisko Mladosť, resp. Vyšný Medzev.

Kabernet

Príjemné posedenie od 9.00 h pri dobrej káve, nealku alebo drinku. Príďte si podvečer zahádzať šípky, zahrať stolný futbal. Večer si pri dobrej nálade zatancujete pri vašej obľúbenej hudbe. Bar Kabernet je ideálny aj na narodeninové oslavy, rozlúčkové slávnosti priamo v centre Medzeva na Kováčskej ulici 2. Tešíme sa na Vašu návštevu. Kamil Bernáth, majiteľ: 0911 645 625.

Krčma GRUNT – ŠENK

Krčma GRUNT – ŠENK je zariadená drevenými stolmi a lavicami (12 stolov á 66 miest)rozložených na relatívne veľkej ploche, na ktorej sa nachádzajú šípky a veľká obrazovka na sledovanie rôznych športových podujatí (futbal , hokej , volejbal , hádzaná )

Pondelok – Štvrtok od  14:00hod – 23:00hod

Piatok                        od  14:00hod – 03:00hod

Sobota                      od  11:00hod – 03:00hod

Nedeľa                      od  11:00hod – 23:00hod

Šenk ponúka Vám vynikajúce priestory na konanie spoločenských akcií. V letnej sezóne Vám bude  k dispozícii obrovská letná terasa so záhradou a detským kútikom pre mamičky.

Vyberiete si z ponuky alko aj nealko nápojov a samozrejme čapované pivko.

Letná záhrada prináša príjemnú atmosféru. Veľmi vhodný priestor pre spoločenské akcie počas letnej sezóny. V našej letnej záhrade aspoň na chvíľu zabudnete na ruch mesta.

Kveta - Kvetoslava Tatranská

Ubytovanie, občerstvenie

Banicka 35, Vyšný Medzev, časť Lucia Baňa

Smer Jasov a odbočka v časti Počkaj z Medzeva 6 km

Doškoľovacie zariadenie US Steel Medzev

Kolkáreň stravovanie ,ubytovanie prednostne pre zamestnancov Stravovanie hlavná časť 150 miest Kolkáreň 40 miest Ubytovanie a stravovanie len s povolením vedenia USSteel Košice s.r.o Športové zariadenia, kurty, sauna, ihriská

Priestory MsKS Medzev

Svadby, oslavy, posedenia vystúpenia

Kuchyňa pre prípravu stravy na kapacitu sály Sála kapacita cca 200 osôb Banketná miestnosť pre 40 osôb

 

Zaujímavosti

Pamiatková zóna

> Stiahni Mapa pamiatok v Medzeve
> Stiahni ZOPZ – Zásady ochrany pamiatkového územia Nižný Medzev

Kúpalisko

 • 1975 – výstavba kúpaliska, napojenie na vodu z potoka
 • 1989 – 1990 rekonštrukcia zahrňujúca pripojenie na vodovod a zriadenie spŕch, renováciu bazéna
 • 2002 – rekonštrukcia bazéna, obnovenie hydroizolácií
 • 2010 – kompletná rekonštrukcia celého areálu a bazéna

Do roku 2010 prevádzkovalo kúpalisko mesto, od roku 2010 je kúpalisko prenajaté, prevádzkovateľ, spoločnosť PROGRES, s.r.o. Košice, aj vďaka svojim investíciam vytvoril veľmi pekný športovo – rekreačný areál, ktorý slúži obyvateľom a návštevníkom mesta pre ich radosť.

Kapacita kúpaliska je cca 500 osôb.

Ponuka zariadenia:

 • bufety so širokým výberom chutných jedál a príjemným personálom, detské ihrisko, VIP zóna pri bazéne (100 lehátok so slnečníkmi), wifi, večerné kúpanie, ohrievaná voda v bazénoch,
 • v letnej sezóne 2012 bude k dispozícii aj novovybudovaný bazén pre najmenších (0-5 rokov) s oddychovou zónou pre rodičov, animačné programy pre deti, večerné posedenia pri živej a reprodukovanej hudbe

CHVU Volovské vrchy

Chránené vtáčie územie Volovské vrchy je rozlohou najväčšie na Slovensku. Zasahuje do katastrálneho územia obcí: Bukovec, Hodkovce, Hýľov, Jasov, Malá Ida, Medzev, Nováčany, Poproč, Rudník, Šemša, Vyšný Klátov, Vyšný Medzev, Zlatá Idka.1 Patrí medzi najvýznamnejšie územia pre hniezdenie druhov bociana čierneho (Ciconia nigra), včelára lesného (Pernis apivorus), sovu dlhochvostú (Strix uralensis), žlnu sivú (Picus canus), ďatľa čierneho (Dryocopus martius), muchárika červenohrdlého (Ficedula parva) a muchárika bielokrkého (Ficedula albicollis). Pravidelne tu hniezdi viac ako 1% národnej populácie druhov výra skalného (Bubo bubo), orla skalného (Aquila chrysaetos), tetrova hoľniaka (Tetrao tetrix), tetrova hlucháňa (Tetrao urogallus), jariabka hôrneho (Bonasa bonasia), prepelice poľnej (Coturnix coturnix), rybárika riečneho (Alcedo atthis), ďatľa bielochrbtého (Dendrocopos leucotos), ďatľa prostredného (Dendrocopos medius), krutihlava hnedého (Jynx torquilla), penice jarabej (Sylvia nisoria), hrdličky poľnej (Streptopelia turtur), muchára sivého (Muscicapa striata), orla krikľavého (Aquila pomarina), kuvika kapcavého (Aegolius funereus), kuvika vrabčieho (Glaucidium passerinum), ďatľa trojprstého (Picoides tridactylus) a strakoša červenochrbtého (Lanius collurio).

Kolektív autorov: Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja RZMO RUDOHORIE časť Sociálno-ekonomická analýza, s. 22.

Turistické trasy

Návrh trasy vychádzok do okolia:

 1. Z námestia sa vyber smerom na ulicu Grunt za mostom odboč doprava a vyber sa serpentínou na Mulpak cca 20 minút prechádzka. Odmenou za námahu pri krátkom výstupe na kopec je nádherný výhľad na Medzev a celú dolinu.
 2. Z námestia sa vyber smerom na ulicu Grunt pokračuj asi 2km a na ulici vľavo nájdeš Pohostinstvo Grunt vráť sa asi 200 m a odboč do ulice vpravo a pokračuj uličkou do Šugovskej doliny cca 60 minút až po rybníky. Božské ticho a kráľovský výhľad od kríža na vrchole sedla „Meatzenpeak“ je balzamom na dušu nielen pre romantikov a filozofov. Alternatívou k prechádzke do Šugovskej doliny je možnosť odbočiť pri kríži, po hrebeni prejsť až na „Rosrück” (Konskýchrbát) a odtiaľ po ceste zísť do Gruntu.
 3. Z námestia sa vyber smerom na Štósku ulicu až po historický hámor a za mostom odboč doprava smerom na Zlatnú dolinu smer rovno ,prvá zastávka je hámor rodiny Brostl ,druhá zastávka hydinová farma cca 30 minút prechádzka. Odtiaľ je možnosť alebo pokračovať rovno ďalej Zlatou dolinou, alebo cestou doprava do doliny Hummel a do Vyšného Medzeva.
 4. Z námestia sa vyber smerom na Kováčsku ulicu pokračuj až po čerpaciu stanicu odboč vľavo do lesa Buchwald smerom na Vyšný Medzev cca 60 minút prechádzka
 5. Na prechádzku po uliciach historickej časti mesta nadviazať po ulici „Bustling“ (Prochotská) až do Vyšného Medzeva a vychutnať si atmosfého a architektúru mesta a obce Vyšný Medzev.

Kam do okolia keď mám bicykel:

 1. Z námestia sa vyber smerom na ulicu Grunt až po zariadenie sociálnych služieb vhodné pre rodiny s deťmi pred rampou je možné občerstviť sa studničke vpravo cca 15-20 minút
 2. Z námestia sa vyber smerom na ulicu Grunt pokračuj asi 2km a na ulici vľavo nájdeš Pohostinstvo Grunt vráť sa asi 200 m a odboč do ulice vpravo a pokračuj uličkou do Šugovskej doliny cca 60 minút až po rybníky
 3. Z námestia sa vyber smerom na Štósku ulicu až po historický hámor smerom na obec Štós cca 13 km mierna stúpanie a pre zdatnejších s pokračovaním na Štós kúpele cca 5 km
 4. Z námestia sa vyber smerom na Kováčsku ulicu pokračuj až po čerpaciu stanicu pokračuj po odbočku vpravo smerom na Šugov po odbočku 2km a po zariadenie Ranč Šugov cca 3km
 5. Z námestia sa vyber po Kováčskej ulici smer Jasov cca 6 km na križovatke v časti Počkaj možeš odbočiť na Lucia Baňu odbočka vpravo cca 3km alebo pokračovať smer Jasov a po príchode do obce sa vybrať do Kláštora

Múzeum kinematografie rodiny Shusterovej

Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej

Ucelená kolekcia kinematografickej techniky , etnografická zbierka a dokumenty hámorníckej výroby. 

   Otvorené: utorok – sobota 10.00 – 15.00 hod. Záujem organizovaných skupín (10 a viac návštevníkov) o prehliadku je nutné ohlásiť vopred .

Kontakt:  Štóska 16, 044 25 Medzev 0918 965 701

Vstupné:  dospelí 1,50 €, zľavnené 1,00 €

Fotografickú a kinematografickú techniku môžeme pokladať za jeden z najväčších objavov  ľudstva, kde jej vynálezy prenikli do všetkých oblastí  ľudskej činnosti. Postupne sa stala každodennou a neodmysliteľnou súčasťou nášho života až natoľko, že nám takmer zovšednela. Význam fotografie v celej šírke si uvedomuje len málokto z nás.  Rudolf Schuster- od mladosti nadšený fotograf  a vyznávač  filmovacej techniky –  zbieral, zhromažďoval  kinematografickú, fotografickú techniku a pohrával sa z myšlienkou zriadenia múzea.

   Ako 57-ročný (veľvyslanec Českej a Slovenskej federatívnej republiky) p. R. Schuster absolvoval prvú expedíciu po vnútrozemí Brazílie. Vytvorený dokumentárny film premietol svojmu 92- ročnému otcovi, ktorý bol natoľko dojatý, že sa rozhodol zriadiť v rodnom dome v Medzeve súkromné múzeum. Základnú myšlienku tvorilo putovanie medzevských cestovateľov po vnútrozemí Brazílie s kamerou J. Benedika (1927 – 1928). Týmto činom chcel vzdať  hold prvej  slovenskej amatérskej filmárskej expedícii. Členmi tejto expedície boli : Alojz Schuster, Ján Benedik, Michal Benedik.Úpravou  domu na múzeum , v ktorom bola expozícia po prvýkrát  inštalovaná je venovaná kinematografickej technike.  Následne v spolupráci s pracovníkmi Slovenského technického múzea (Ing Klíma, Ing Hetmánek, J. Retter) bola reinštalovaná celá expozícia kinematografickej a fotografickej  techniky.  Dňa 20. októbra 2007 o 11. hod. v Medzeve za účasti pána Rudolfa Schustera , bývalého prezidenta SR a členov jeho rodiny sa uskutočnilo slávnostné odovzdanie MÚZEAKINEMATOGRAFIERODINYSCHUSTEROVEJ  Slovenskému technickému múzeu. Súčasťou aktu bolo oficiálne podpísanie zmluvy o darovaní múzea do správy STM. Udalosti sa zúčastnili vzácni  hostia, predseda národnej rady SR Pavol Paška, za Ministerstvo kultúry SR generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva  pán Jozef Lenhart, zástupcovia VÚC a početní novinári.

Ako už názov napovedá múzeum sa orientuje predovšetkým na kinematografickú techniku, ale sú tu bohato  zastúpené aj iné formy zobrazovacej techniky. Zbierkové predmety ,ktoré tvoria základ expozície získal Rudolf Schuster vlastným zberom , darom alebo kúpou. Nechýbajú tu exponáty (dary) od prezidentov mnohých štátov : Johannesa Raua, Václava Havla, Alexandra Kwaśnewského, Leonida Kučmu, Thomasa Klestila, švédského kráľa Carla XVI Gustava, monadského princa Alberta a ďalších vzácnych hostí. Celá expozícia je rozdelená do niekoľkých častí:  filmovaciekamery (118 ks. zbierkových predmetov),filmovéprojektory (108 ks. zbierkových predmetov), fotograficképrístroje( 125 ks. zbierkových predmetov), kováčstvoa hámorníctvo (65 ks. zbierkových predmetov), rôzne zbierkové predmety ( 164 ks.).

Akvizícia predstavuje celoživotné zberateľské úsilie, obsahuje vzácne exponáty, ktoré dokumentujú priekopníctvo dokumentárneho filmu na Slovensku. Ide o vzácnu kolekciufilmovacíchkamierdrevených na 35mm film  zo začiatku storočia , snímacie kamery z 30. rokov , kamery rôznych formátov na 8mm, 16mm film od amatérskych až po profesionálne ako aj farebné televízne kamery.  Zastúpené sú tu renomované značky Pathé, Ernemann, Ertel-Werke, Bagley, Prestwisch, Wiliamson, Eumig a mnohé  iné.

Filmovéprojektory z tohto ale aj neskoršieho obdobia (od roku 1900), stereoskopy, lampové skrine, laterna magica. Sú to ojedinelé historicky vzácne exponáty ručne ovládané presvetlené petrolejovými lampami. Nachádzajú sa tu cenné značky Unger & Hoffman, Edision Home Kinetoscope, Keystone, Zeiss, Eumig z obdobia rokov 1930-1940, ďalej diaprojektory, pomôcky pre filmárov.

Vzácne sú aj fotograficképrístroje všetkých základných konštrukčných typov od jednoduchých boxov cez jednooké a dvojoké zrkadlovky až po profesionálne  donedávna používané fotografické prístroje. Zaujímavé  sú najmä fotografické prístroje od roku  1890. Zastúpenie tu majú výrobcovia ako napr. Voigtländer, Goldwein, Estman Kodak, Yaschika, Keystone, Ernemann, Agfa a iné.

V rozľahlom exteriéri  múzea vyrástol kompletnývodnýhámor s uzavretým kolobehom vody, kováčska vyhňa s dúchadlom, hámorníckymi kladivami a kováčskym náradím. Hámornícku tradíciu v lokalite Šugovskej doliny a Medzeva reprezentujú kované  poľnohospodárske nástroje ako sú: lopaty, motyky a iné dobové predmety, ktoré  sú neodmysliteľne späté so životom  ľudí v Medzeve, najmä hámorníkov.  Nachádza sa tu množstvo suvenírov  z brazílskychexpedícií „Postopáchmôjhootca“, ktoré podnikol R. Schuster v rokoch 1991 a 2001. V zadnej časti záhrady sú umiestnené kolesá vodných hámrov, brúsne kamene, buchary a iné časti vodných hámrov. Sú to tzvpamätníkyzašlýchčias. Múzeum sa svojou bohatosťou a  rôznorodosťou  historických zbierok zaradilo medzi ojedinelé múzeá na Slovensku. Po následnej inventarizácii a dokumentácii exponátov, ktoré prešli do zbierkového fondu Slovenského technického múzea, bolo MúzeumkinematografierodinySchusterovejsprístupnené verejnosti  1. novembra 2007 s celoročnou prevádzkou.

Autor: Ing. Marián Majerník

Foto: Bartolomej Cisár

Technické Múzeum

Slovenské technické múzeum

Hlavná 88 040 01 Košice tel.: +421 918 965 712 +421 55 72606 54

www.stm-ke.sk

Hámor

Prvá písomná zmienka o osídlení oblasti Medzeva pochádza z r. 1272 vo forme písomnosti o zneužití lesa obyvateľmi baníckej osady. Z r.1366 sa zachovala listina o povolení výstavby troch vodných kováčskych hámrov. Začiatky týchto zariadení v Medzeve sa spájajú s menom Eliáš Tagnägel. Tento flámsky kováčsky majster v roku 1371 začal stavať v Dolnom Šugove tri hámre s vodnými nádržami. Stal sa skutočným zakladateľom medzevského kováčstva. Medzev sa v podstate preslávil výrobou kovaného náradia, najmä na ručné poľnohospodárske práce. Koncom 19.storočia na potoku Bodva a na jej priľahlých prítokov pracovalo vyše sto vodných kováčských hámrov s viac ako dvesto vyhňami. Výrobky medzevských kováčov – lopaty, rýle, motyky, rohačky, ale aj rôzne iné kované náradie boli známe nielen na území Slovenska, ale pre svoju vysokú kvalitu aj v mnohých štátoch sveta. Dodnes možno túto atraktívnu a doslova majstrovskú prácu obdivovať ešte ako ukážku v zachovalom hámri v národnej kultúrnej pamiatke v Šugovskej doline.

História medzevského hámorníctva (nakonci stránky)

Ako je možné navštíviť národnú kultúrnu pamiatku – hámor?

Prevádzkovateľ: Mestský podnik služieb Hámor nemá presne stanovené návštevné dni ani otváracie hodiny. Návštevu hámra si záujemcovia musia minimálne 3 dni vopred objednať telefonicky, alebo objednávkou na MsPS mesta Medzev na týchto číslach:Ing. Jozef Schmer – vedúci podniku : 0905 478 321 Tibor Frantz – vedúci referent podniku : 0905 586 934 telefón, fax: 055 4667637Hámor je prístupný pre verejnosť od 1.apríla do 31.októbra. Počet návštevníkov 10 a viac. Náklad na jednu návštevu s ukážkou je 17 €

Hámor Šugov

Hámor Technické múzeum

Kostol

Dnes už nič neprezrádza, že tam, kde stojí medzevský kostol, kedysi bola nebezpečná bažina, v ktorej býval trinásťhlavý drak. Zo svojich papúľ chrlil oheň a na jeho jedálnom lístku boli na prvom mieste medzevské dievčatá. Medzevčania sa s tým museli popasovať, pretože tak to v povestiach má byť. Premohli ho nie silou, ale ako to v takých prípadoch býva zvykom, úžasnou fintou. Zo smoly vymodelovali bábiku, ktorú obliekli do kroja a predložili drakovi. Ten im na fintu skočil a bábiku zožral, čo malo preňho fatálne následky. Smola sa v ňom chytila a draka roztrhalo na márne kúsky. Od obrovského ohňa bažina vyschla a vzniklo pekné námestie. To námestie Medzevčania obstavali domami a v jeho strede si postavili kostol.

Kostol, ktorý dnes krášli námestie v Medzeve samozrejme nie je pôvodný. Ten bol podľa dostupných dokladov drevený, gotický, zasvätený sviatku narodenia Panny Márie. Zmena nastala v prvej polovici 18. storočia, keď barón Gregorius Sorger, biskup Sedmohradska, rodený Medzevčan, dal postaviť v Medzeve nový kostol. Výstavba začala v roku 1732 a trvala 3 roky. Nebolo to bez problémov. Zámenou plánov došlo k tomu, že kostol, ktorý sa mal postaviť v Medzeve, stojí niekde inde, a kostol, ktorý v Medzeve stojí, mal stáť tiež na inom mieste. Biskupa Sorgera, ktorý pri príležitosti dokončenia stavby kostola vycestoval osobne do Medzeva, táto zámena tak naštvala, že sám kostol ani nevysvätil.

Z tohto pôvodného kostola sa Medzevčania tešili až do roku 1892, keď padol za obeť zničujúcemu požiaru. Jeho obnova bola úspešne dokončená len vďaka peniazom Theodoa Kuntza, úspešného podnikateľa, pochádzajúceho z Medzeva.

Po dlhých rokoch totality, keď tým, čo mali moc rozhodovať, na stave kostolov vôbec nezáležalo, potreboval kostol koncom 20. storočia znova renováciu. Tá sa uskutočnila v deväťdesiatych rokoch vďaka aktivite miestneho farára pána Miroslava Porvazníka a štedrým darom úspešných ľudí.

V kostole je možné obdivovať vzácnu kamennú krstiteľnicu zo 17. storočia, zaujímavý oltár, pôvabnú výzdobu stien a nádherný výhľad z veže.

Viac informácií.

Stĺp

Morový stĺp Panny Márie Immaculaty

Barokový morový stĺp Panny Márie Immaculaty sa nachádza v centrálnej časti Mariánskeho námestia. Pravdepodobne  bol postavený na pamiatku zažehnania morových epidémií. Boli 4,  posledná v roku 1715. Existenciu morového stĺpa potvrdzujú listiny z roku 1771. V historických listinách z rolu 1734, obsahujúcich údaje o prestavbe rímsko-katolíckeho kostola Narodenia Panny Márie po vyhorení dreveného kostolíka, nie sú uvedené žiadne údaje, ktoré by potvrdzovali existenciu Morového stĺpa alebo plastiky situovanej na námestí. S najväčšou pravdepodobnosťou možno predpokladať, že toto sochársko-architektonické dielo vzniklo v rozpätí rokov 1735 – 1771.

Renovácia Morového stĺpu a jeho figurálnej výzdoby z roku 1907 je zaznamenaná v nápise na čelnej strane podstavca stĺpa.[1]

Morový stĺp tvorí architektonický prvok zložený zo stĺpu kruhového prierezu ukončeného na vrchole jednoduchým oblým prstencom, s hladkým driekom, osadeného na hlavicu podstavca. Podstavec je ukončený šesťhrannou základňou s dvoma schodiskovými stupňami a figurálnou výzdobou súsošia. V strednej časti podstavca je vytesaný latinský nápis s dátumom renovácie.

Na vrchole stĺpa je na korintskej štvorbokej hlavici umiestnená socha Panny Márie Immaculaty, obrátenou na severozápad a na každej strane trojbokého podstavca je  štvorcová plocha a na ktorej je na východnej strane umiestnená socha sv. Rochusa, na severozápade socha sv. Floriána a na juhozápade socha sv. Jána Nepomuckého. Celková výška stĺpa je 7,10 m.[2]

V roku 1907 bola vykonaná renovácia podstavca stĺpa a schodiskovej bázy. Figurálna kompozícia zostala zachovaná, do podstavca bola osadená kamenná platňa s vytesaným textom. Text je v nasledujúcom znení:

JUSTICIA AC PIETAS

ICONUM HANC ISTAM

UTERI VERGINAE USQUE

LABE ORIGINALI

CONCEPTAE UT POPULIS

SIT CARITAS PAR

UBERTAS IPSA APUD

FILIUM INTERPELLANTE

RENOV 1907

Morový stĺp bol v roku 1967 zapísaný do štátneho zoznamu pamiatkového fondu Slovenskej republiky.

Vlastník kultúrnej pamiatky Mesto Medzev podalo dňa 22. novembra 2007 žiadosť na rekonštrukciu Mariánskeho morového stĺpu. Na základe schválenia tejto žiadosti bola vykonaná celková rekonštrukcia Morového stĺpu Panny Márie Immaculaty, ktorá bola ukončená koncom roka 2008 a 11. januára 2009 po svätej omši bol tento Morový stĺp požehnaný košickým arcibiskupom, metropolitom J.E. Mons. Alojzom Tkáčom.

 


[1]    FIRMA VILLARD: Reštaurátorskývýskuma návrhnareštaurovanie. 2007, s. 4 – 6.

[2]    FIRMA VILLARD: Reštaurátorskývýskuma návrhnareštaurovanie. 2007, s. 6.

Čiška

Umelecké remeslá

Dre-Work Juraj Počatko

Firma Dre-Work sa zaoberá výrobou nábytku, schodíšť, zábradlí, reštaurovaním dobového nábytku, výrobou dverí a rozličných výrobkov z dreva. Firma sa zaoberá i kladením plávajúcich podláh. Výrobky zhotovuje z tvrdého aj mäkkého dreva. K určitým projektom zhotovuje aj kovové konštrukcie a komponenty. V sortimente má aj výrobu upomienkových predmetov.

Hámor Bröstl

sa nachádzav doline Goldseifen. Je to jediný hámor, ktorý sa podarilo udržať vo vlastníctve a v chode tradičnej hámorníckej rodine, kde sa dodnes vykonáva hámornícke remeslo. Terajší majiteľ Ján Bröstl ml. síce už nevyrába každý deň motyky, pluhové ostria a lopaty ako jeho otec a starý otec, úžitkové predmety z jeho rúk však už potešili mnohých návštevníkov hámra.

Umelecké kováčstvo Sarvaš František 0908 385 698 sarvas.f@zoznam.sk

Mariánske námestie 1 Medzev

Hvezdáreň

Hvezdáreň v Medzeve je jedinou inštitúciou svojho druhu v okrese Košice – okolie. Od mája 2010 pracovníci Hvezdárne zintenzívnili činnosť na úseku práce s deťmi a mládežou, čo sa prejavilo zvýšenou návštevnosťou. Hlavné podujatia, ktoré majú tradíciu sú: Dni astronómie, vedomostné súťaže – Čo vieš o hviezdach, umelecké súťaže – Vesmír očami detí, verejné pozorovania oblohy pri príležitosti Dní okolitých obcí a mesta Medzev, veľmi obľúbené sú denné letné detské tábory.  Spolupracuje aj s Karpatsko – nemeckým spolkom na Slovensku, ktorý tiež usporadúva každoročne nemecký denný letný tábor a zvyčajne deti 1x  navštívia aj Hvezdáreň. Hvezdáreň spolupracuje so všetkými podobným inštitúciami na Slovensku. Spolupracuje prostredníctvom svojich zamestnancov na všetkých akciách, ktoré usporadúva Kultúrne centrum, svoje priestory poskytuje na rôzne prednášky, koncerty / prednášková miestnosť má výbornú akustiku. Pomáha k zážitkovému vyučovaniu fyziky a iných prírodovedných predmetov buď priamo vo svojich priestoroch, alebo na školách vysielaním svojich zamestnancov do škôl v celom okrese. Úzko spolupracuje s Košickým samosprávnym krajom v rámci stratégie kultúr.

Všetky aktivity, či pripravované akcie je možné zistiť na www.kcubar.sk. Kultúrne centrum Údolia Bodvy a Rudohoria  robí celoročne veľmi pestré kultúrno-spoločenské akcie v okrese Košice –okolie, informácie o nich sú v časom predstihu na webstránke Kultúrneho centra. Pozorovania, prednášky, prezentácie priamo vo Hvezdárni alebo na požiadanie aj mimo Hvezdárne je možné realizovať len po predchádzajúcom dohovore. Najlepšie je dohodnúť sa telefonicky, alebo mailom. Priestory Hvezdárne môžeme poskytnúť na školenia, koncerty, vystúpenia, výstavy a podobne.

Bližšie informácie získate na: 055/671 45 78, 0917 529 347, 055/466 36 75,

www.kcubar.sk

Železnica

Slovenská železná cesta

Všeobecné informácie

Slovenská železná cesta jedna z ciest kultúrneho dedičstva Európy Slovenská železná cesta je kultúrna cesta spájajúca miesta bývalej ťažby železných rúd, výroby a spracovania železa a ďalších kovov. Na území dnešného Slovenska predstavovalo baníctvo a hutníctvo významné odvetvie, ktoré znamenalo ekonomický prínos pre štátne formy na tomto území. Jeho technická a technologická úroveň bola vysoká, často boli majstrovstvo ľudí, napr. zvonolejárov, technológie a výrobné zariadenia na špici v európskom i celosvetovom meradle. Spomeňme iba tzv. slovenské pece, vysokú pec na drevené uhlie, na koks, použitie pušného prachu pri ťažení rúd v baníctve, hámorníctvo atď. K takýmto významným miestam treba spomenúť Košice a okolie (Košické hámre), Medzev, Jasov, Štós, Smolník, Prakovce, Gelnica, Rožňava, Betliar, Nižná Slaná, Vlachovo, Dobšiná, Stratená, Tisovec, Sirk – Červeňany, Štítnik, Pohorelá, Podbrezová, Ľubietová, Banská Štiavnica, Kremnica atď.

Spolu s baníctvom a hutníctvom sa rozvíjala aj kultúra, tradície.

K významným pamiatkam, ktoré môže návštevník vidieť v Košiciach patrí v Dóme Sv. Alžbety tzv. železný oltár, či oltár železného svätého kríža. Oltár zhotovil košický umelecký kováč a zvonolejár Vojtech Buchner na návrh Ľ. Konrádyho, premonštrátskeho plebána na pamiatku obetiam I. svetovej vojny a bol vysvätený 1.mája 1931 biskupom Jozefom Čárskym. Na dvoch koncoch oltára na spodku sú dve bronzové plakety, na jednej je na pozadí pápežského znaku obraz Ľ.Konrádyho, na druhej obraz V.Buchnera a erb mesta Košice.

Ďalším významným miestom je Slovenské technické múzeum v Košiciach, kde sú expozície modelov hámrov, maketa bývalých Východoslovenských železiarní (teraz U.S.Steel s.r.o.), diela umeleckých kováčov, renesančné dvere – odliatok na motívy Vergília a ďalšími.

Slovenská železná cesta v Slovenskom krase

Jasov- Kláštor a kostol jasovského konventu premonštrátskeho rádu, neskorobaroková stavba (1750 – 1766 s francúzskou záhradou a kláštornou knižnicou. Jasovské prepošstvo podnikalo v železiarstve, v r. 1780 tu postavili vysokú pec, ktorá bola v prevádzke do r. 1870. Patrilo k nej aj niekoľko hámrov v Medzeve a priľahlých oblastiach. Nachádza sa tu chránená lokalita z doby halštatskej – 600 rokov pred n.l. (pred jaskyňou objavená jama s ohniskom a polospracovaným kusom železa tzv. lupou hmotnosti 2 kg. Jaskyňa Fajka zaradená medzi prírodné pamiatky UNESCO.

Medzev - 600 ročná tradícia hámorníctva. V r. 1893 bolo v Nižnom Medzeve v prevádzke 109 hámrov so 198 ohniskami. Dnes je možné návštíviť Hámor slovenského Technického múzea na Štóskej ulici, pôvodne  dvojohniskový, jednokladivový hámor, Brostlov hámor v Zlatej doline, hámor v Šugovskej doline a a maketa hámra v Múzeu kinematografie rodiny Schusterovej.

Rožňava - Od r. 1320 mesto rozhodnutím Karola Róberta. Typické banícke mesto, v minulosti ťažba železa, medi, zlata, striebra. Banícke múzeum s exponátmi baníckych prác a regionálneho charakteru. Kostol Nanebevzatia P. Márie. – okenná maľba Metercia – P.Mária s Ježiškom zasadená do prostredia s výjavmi z baníckej a hutníckej práce.

Betliar - baníctvo a hutníctvo zlata a medi. V r. 1791 postavená vysoká pec na výrobu železa, v r. 1845 – 47 prvá valcovňa na parný pohon v Uhorsku. V r. 1879 betliarsku železiareň odkúpil Emanuel Andrássy. Vysoké pece ukončili výrobu v r. 1903.

Štítnik- baníctvo a spracovanie železa tu zamestnávalo obyvateľov od 12. stor., ako to dosvedčuje názov mestečka, zmienka o hámri z r. 1243, písomný dokument z r. 1344, ktorý prvýkrát spomína hámor v Štítniku. V r. 1804 – 05 bolo tu 10 slovenských pecí a 10 hámrov. Akciová spoločnosť Štítnická konkordia založená r. 1833, mala v Štítnickej doline vysokú pec, skujňovacie vyhne a hámor. Surové železo sa predávalo hlavne do podniku Ganz v Budapešti. Národná kultúrna pamiatka – evanjelický kostol so stredovekými nástennými maľbami, gotická bronzová krstiteľnica, kalichy a bohoslužobné nádoby z 15 – 17 stor.

Členom združenia Slovenská železná cesta SŽC je aj Ústav geoturizmu Fakulty BERG TU Košice a jeho cestovná kancelária TUKE TRAVEL.

Táto cestovná kancelária organizuje cestovný ruch po trasách SŽC.

Slovenská železná cesta je súčasťou Stredoeuropskej železnej cesty (Mitteleuropäische Eisenstrasse MEES) – jednej z kultúrnych ciest registrovaných Europským inštitútom pre kultúrne cesty so sídlom v Luxemburgu, čo je orgán Rady Európy.

Adresa: Košice, Hlavná 88 Tel.: 055 72 606 24, 055 62 240 35 Email: kunhalmi @ hotmail.com

Zdrojinformácií: Ing. Gabriel Kunhalmi

Slovenský kras

Národné parky a chránené územia

Na územie Medzeva čiastočne zasahuje Národný park Slovenský kras, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti východného Slovenska. Národný park zasahuje do katastra 36 obcí, ochranné pásmo do 24 obcí. Celkom je dotknutých 42 obcí. Právna ochrana časti Slovenského krasu je zabezpečená od 31. augusta 1973, keď bola vyhlásená chránená krajinná oblasť Slovenský kras o výmere 361,65 km2. Územie Slovenského krasu ako prvé na Slovensku bolo 1. marca 1977 zapísané do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci programu UNESCO – Človek a biosféra (Man and the Biosphere).

Vo východnej časti NP Slovenský kras sa nachádza aj Národná prírodná rezervácia Jasovské dubiny, ktorá je najstaršou prírodnou rezerváciou v Slovenskom krase. Územie rezervácie vyhlásenej v roku 1983 tvoria dva blízko seba položené celky v katastrálnom území Jasov. Rozloha rezervácie 35,10 ha reprezentuje tri typy lesa, les bukovo-hrabový, dubovo-bukový s prechodom do typu lesa duba plstnatého a typickú vysokokmennú dubinu. Vyhlásená bola na ochranu zachovalých prírodných spoločenstiev miestami prestúpených xerotermnými biotopmi. Prevažujú v nej lesné spoločenstvá bukových dúbrav dubových bučín v druhom a treťom lesnom vegetačnom stupni. Vegetáciu územia tvoria zástupcovia xerotermnej a vápenomilnej flóry. Zo živočíchov sa tu vyskytujú viaceré druhy chrobákov, motýľov a netopierov. Hniezdia tu vzácne druhy vtákov: ďateľ prostredný, ďateľ bielochrbtý, muchárik malý a muchárik bielokrký.

Vláda Slovenskej republiky na svojom zasadaní 9. júla 2003 Národný zoznam navrhovaných chránených vtáčích území, medzi nimi aj chránené vtáčie územie Slovenský kras a Volovské vrchy. Chránené vtáčie územie Slovenský kras je súčasťou Slovenského Rudohoria geomorfologického celku Slovenský kras. Zasahuje do katastrov obce Jasov a mesta Medzev.[1] Účelom vyhlásenia chráneného vtáčieho územia je zachovanie biotopov druhov vtákov európskeho významu druhov penice jarabej (Sylvia nisoria), leleka lesného (Caprimulgus europaeus) a skaliara pestrého (Monticola saxatilis). Pravidelne tu hniezdi viac ako 1% národnej populácie druhov orla krikľavého (Aquila pomarina), bučiaka trsťového (Botaurus stellaris), výra skalného (Bubo bubo), bociana čierneho (Ciconia nigra), hadiara krátkoprstého (Circaetus gallicus), kane močiarnej (Circus aeruginosus), ďatľa bielochrbtého (Dendrocopos leucotos), ďatľa prostredného (Dendrocopos medius), ďateľa čierneho (Dryocopus martius), sokola rároha (Falco cherrug), sokola sťahovavého (Falco peregrinus), muchárika bielokrkého (Ficedula albicollis), muchárika červenohrdlého (Ficedula parva)…

 


[1]    Kolektív autorov: Programhospodárskehoa sociálnehorozvojaRZMORUDOHORIEčasťSociálno-ekonomickáanalýza, s. 22.

 

Aktívne športy